Aktualności

Jaki obiekt może być określany mianem hotelu?

Jaki obiekt może być określany mianem hotelu?

Jaki obiekt może być określany mianem hotelu?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że określenie „hotel” jest chronione prawnie. Nie każdy właściciel obiektu oferującego swoim klientom nocleg może nazwać go hotelem. Aby móc to zrobić, obiekt ów musi spełnić szereg wymogów dokładnie określonych w ustawie o usługach turystycznych oraz rozporządzeniu w sprawie obiektów hotelarskich. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci tych obiektów są należycie chronieni, gdyż decydując się na pobyt w jakimkolwiek hotelu, mogą być pewni utrzymania pewnych z góry określonych standardów. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jaki obiekt może być nazywany hotelem.

Jakie wymogi musi spełniać obiekt, aby mógł być nazwany hotelem?

Ustawa o usługach turystycznych mówi, że obiekt nazywany hotelem musi mieć przynajmniej 10 pokoi i świadczyć szeroki zakres dodatkowych usług związanych z pobytem klientów. O poziomie i jakości świadczonych w nim usług świadczą gwiazdki przyznawane przez marszałka województwa. Hotele są klasyfikowane do pięciu kategorii oznaczanych odpowiednią liczbą gwiazdek. 

O czym informują nas hotelowe gwiazdki?

Hotel pięciogwiazdkowy – to obiekt oferujący swoim gościom pokoje o powierzchni od 14 m2 (jednoosobowe) do co najmniej 25 m2 (apartamenty). Jadąc do takiego hotelu, możemy mieć pewność, że będzie w nim klimatyzacja, sejf, minibar, waga osobowa oraz telefon w łazience, a także szlafrok, codzienna zmiana pościeli i świeże ręczniki.

Hotel czterogwiazdkowy – w tego typu hotelach pokoje mają powierzchnię od 12 m2 do 16 m2, z pewnością odnajdziemy tu klimatyzację lub inne urządzenia i systemy, które zapewniają ciągła wymianę powietrza, a także minibar, suszarkę do włosów, świeże ręczniki, zmianę pościeli i fotele wypoczynkowe. Hotele czterogwiazdkowe oferują swoim gościom sprzedaż prasy codziennej oraz gorących napojów przez całą dobę.

Hotel trzygwiazdkowy – tutaj powierzchnia pokoi waha się od 10 m2 do 14 m2. Obiekt tego typu oferuje swoim gościom zestaw do czyszczenia odzieży, wygodne meble do siedzenia, wodę butelkowaną, radio, TV oraz dostęp do wolnego gniazdka elektrycznego przy miejscu pracy. Recepcja w takich hotelach jest czynna przez całą dobę.

Hotel dwugwiazdkowy i jednogwiazdkowy – w tych hotelach pokoje są mniejsze (od 8 do 12 m2), zapewniona jest wentylacja, radio, ogrzewanie, zimna i ciepła woda oraz wanna. Warunki są o wiele bardziej surowe niż w hotelach z większą liczbą gwiazdek. W hotelach jednogwiazdkowych nie ma radia, TV, telefonu, ręczników ani suszarki do włosów.

Kto podejmuje decyzję, czy dany obiekt może być nazwany hotelem?

Przed rozpoczęciem swojej działalności każdy obiekt hotelarski musi zostać wpisany do Ewidencji Obiektów Hotelarskich. Właściciel obiektu składa odpowiedni wniosek do marszałka województwa, a następnie czeka na wnikliwą kontrolę obiektu. Podczas takiej kontroli obiekt jest dokładnie sprawdzany i nadawana jest mu adekwatna do poziomu, jaki sobą reprezentuje, liczba gwiazdek.

← Wróć do Bloga