Aktualności

Czym jest doba hotelowa? 

Czym jest doba hotelowa? 

Czym jest doba hotelowa? 

Każdy z nas doskonale wie, czym jest doba. Jest to jedna z podstawowych jednostek czasu ściśle związana z obrotem Ziemi wokół własnej osi. Trwa 24 godziny, bowiem tyle czasu zajmuje naszej planecie wykonanie jednego pełnego obrotu. Wybierając się do hotelu, spotykamy się z określeniem „doby hotelowej”, jednak nie każdy wie, czym ona dokładnie jest. Najważniejsze, aby nie mylić pojęć i nie traktować doby hotelowej jak zwykłej doby, ponieważ jest to zupełnie inny okres czasu, który nie ma wiele wspólnego z ruchem obrotowym Ziemi. 

Doba hotelowa – co to takiego?

Doba hotelowa to okres czasu, na który wynajmujemy pokój hotelowy. Zazwyczaj jest ona krótsza od tradycyjnej doby, a więc nie trwa pełnych 24 godzin. Podczas trwania doby hotelowej goście są upoważnieni do przebywania w wynajętym pokoju hotelowym, a także do korzystania ze wszystkich oferowanych przez dany hotel udogodnień ujętych w cenie noclegu (np. basenu, sali zabaw dla dzieci itp.) Doba hotelowa jest więc jednostką czasu porządkującą funkcjonowanie hotelu i ułatwiającą organizację pobytów kolejnych gości. 

Każdy hotel może sam określić swoją dobę hotelową, ale najczęściej przyjmuje się, że jej początek to godzina 14:00, a koniec to godzina 12:00. Doba hotelowa nie powinna trwać mniej niż 20 godzin. Goście przyjeżdżający do hotelu, będą mogli swobodnie zanieść swoje bagaże i rozgościć się w swoich pokojach od godziny 14:00, natomiast w dniu wyjazdu muszą je opuścić do godziny 12:00. Dzięki temu obsługa hotelowa zyskuje niezbędny czas na dokładne posprzątanie, wymianę pościeli, ręczników, kosmetyków i ogólne uporządkowanie pokoju po jednych gościach i przygotowanie go na wizytę kolejnych.

Czy można przyjechać do hotelu wcześniej lub wyjechać z niego później?

Częstym pytaniem wśród hotelowych gości jest kwestia możliwości wcześniejszego zakwaterowania się w pokoju lub późniejszego jego opuszczenia. Początek i koniec doby hotelowej nie są normowane żadnymi przepisami prawnymi i wynikają z dobrej praktyki hotelarskiej, dlatego, jeżeli jest tylko taka możliwość, pracownicy hotelu chętnie pozwalają gościom na późniejsze opuszczenie pokoju lub wcześniejszy przyjazd. Jeżeli wynajmowany przez nas pokój był wcześniej zajęty, to raczej nie będzie możliwości wcześniejszego kwaterunku, ponieważ ekipa sprzątająca nie wyrobi się ze swoją pracą. Jednak często zdarzają się sytuacje, gdy pokój był wcześniej pusty i nie trzeba go sprzątać tuż przed naszym przyjazdem – wtedy na pewno będziemy mogli wcześniej wnieść do niego swoje bagaże. To samo tyczy się późniejszych wyjazdów. Jeżeli nikt po nas nie wynajmuje naszego pokoju, to na pewno będziemy mogli opuścić go nieco później. 

← Wróć do Bloga